OZIMNICA
Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih.
Zima se približuje koncu, s tem pa se manjšajo tudi zaloge ozimnice. Kaj kmalu se bomo zopet odpravili na vrt in začeli z delom, da bi si znova lahko pridelali domačo hrano. Poletni meseci bodo poskrbeli za velike količine slastnega sadja in zelenjave. Ko boste ponosno pobrali svoj letošnji pridelek, bo čas, da ga shranite tako, da boste v njem lahko uživali še prihodnje hladnejše mesece, ko redna pridelava več ne bo mogoča.
Gojenje zelenjave doma je lahko način za prihranek denarja, tukaj pa je še blagodejen učinek za dobro voljo. Vsi vemo tudi, da sta okus in tekstura pridelkov, pridelanih na domačem vrtu, boljša od tistega, kar smo navajeni pri kupljeni zelenjavi. Poleg tega se pridno delo na vrtu šteje za telovadbo na svežem zraku!
VRSTE SHRANJEVANJA OZIMNICE:
Zamrzovanje
Zamrznete lahko praktično skoraj vso zelenjavo, razen nekaterih izjem, kot so recimo solata, kumare, paradižnik … Zelenjava, ki jo globoko zamrznete, je uporabna še dolgo časa po zamrzovanju, hkrati pa je izjemno praktična za uporabo. Najbolje je, da zelenjavo pred zamrzovanjem narežete na manjše koščke, tako je boste vselej lahko iz zamrzovalnika vzeli toliko, kolikor je boste potrebovali in ne bo vam treba čakati, da se odtali. Preprosto jo boste ‘vrgli’ v lonec ali ponev in pripravili jed.
Zamrznete lahko tudi sadje. Če ga zamrznete takoj po obiranju, bo sadje ohranilo hranila, tudi tako zaželeni vitamin C.
Vlaganje
Zelenjavo lahko vlagate v steklene kozarce in tako poskrbite, da jo boste lahko uživali tudi v prihodnjih mesecih. Pasterizirate jo lahko bodisi s kuhanjem na štedilniku bodisi v pečici. Najprej nekaj osnovnih napotkov.
V shrambi
V shrambi lahko hranite živila, ki potrebujejo suh in hladen zrak. Najbolje je, če se temperature ne gibljejo nad 10 stopinj Celzija. Buče in bučke lahko tako shranjujejo tudi do 6 mesecev, shranjujete lahko jabolka, hruške, krompir, čebulo, česen … Pazite le, da je prostor dovolj suh, saj se bodo v vlažnem prostoru živila hitro pokvarila, pojavila se bo plesen, ki pa je izjemno škodljiva za zdravje.
Kaj pa, če vam zaupamo, da obstaja poleg zgoraj naštetega še veliko bolj zanimiv način shranjevanja sadja in zelenjave?
Če vas zanima, kaj bi to bilo, si več preberite na tej POVEZAVI in spoznajte FreezeDry!