Pegasti badelj in njegova uporaba
V naši spletni trgovini najdete izvlečke pegastega badlja v dveh oblikah: EKO olje pegastega badlja in EKO seme pegastega badlja – oboje proizvaja Oljarna Pečarič.
Sicer ga najpogosteje uživamo v obliki kapsul, olja, semen ali tinkture. Priporočenega odmerka se moramo vedno držati:
Kako uživamo semena pegastega badlja
Prvi način je, kadar želimo uživati semena pegastega badlja kot zelišče, da vzamemo žlico zmletih semen in jih vmešamo v navadni polnomastni jogurt.
Strokovnjaki priporočajo 1 čajno žličko semen dnevno.
Lahko pa pripravimo čaj pegastega badlja: Čaj je primeren za lajšanje lažjih težav – primer: pri lažjih prebavnih motnjah ali pri povišanem holesterolu v krvi. Ker pa učinkovina silimarin ni topna v vodi, čaj pegastega badlja ni primeren za lajšanje težav z jetri.
Znano je, da ima čaj iz plodov pegastega badlja masten okus, zato semenom dodamo še nekoliko janeževih plodov.
Priprava čaja iz semen pegastega badlja:
- Zmečkamo čajno žličko semen pegastega badlja in žličko janeža.
- Mešanico prelijemo z 1/8 litra vrele vode,
- pokrijemo in po 10 minutah precedimo.
- Čaj pijemo trikrat na dan, počasi po požirkih, vedno po obroku.
Drugi načini uživanja pegastega badlja
· Ekstrakt pegastega badlja: 25 kapljic, trikrat na dan razredčimo z vodo.
· Standarden izvleček pegastega badlja: priporočen odmerek pegastega badlja je do 200 mg standardiziranega izvlečka, ki vsebuje do 80% silimarina. Izvleček uživamo trikrat na dan, v obliki kapsul, tablet ali tinkture. Držimo se navodil proizvajalca! Izvlečki pegastega badlja so najbolj učinkoviti če jih uživamo med obroki, pogosto so dovolj učinkoviti že manjši odmerki.
Učinki pegastega badlja
Že po približno desetih dneh se pokažejo učinki uživanja pegastega badlja – kadar ga jemljemo pri lažjih obolenjih ali pa za krepitev jeter. Pri težjih in kroničnih obolenjih se zdravimo po navodilih zdravnika – v tem primeru je pegasti badelj podporno zelišče pri zdravljenju.
Splošno o pegastem badlju
Najverjetneje je tudi vam pegasti badelj predvsem poznan kot rastlina, ki je odlična zaščita za jetra. Na sploh pa je za takšno vrsto rastline značilno, da zraste nekje do dva metra visoko in da jo je mogoče najti tudi pri nas. Še posebej dobro je prepoznavna po svojem vijolično obarvanem cvetu ter po bodečih listih.
Poznamo ga že vsaj nekaj tisoč let
Za zdravljenje najrazličnejših bolezni in raznih malih neprijetnosti so rastlino uporabljali Grki pa tudi Rimljani. Tako lahko rečemo da se pegasti badelj uporablja že vsaj nekaj tisoč let.
Še zlasti zdravilna so njegova semena. Ta namreč vsebujejo silimarin. Zanj je značilno, da odlično krepi celične stene ter preprečuje vstop strupenih snovi. Seveda ne smemo pozabiti niti na liste pegastega badlja – lahko sveži ali pa posušeni.
Najbolj znani in hitro opazni učinki
Predvsem je torej znano, da lahko pegasti badelj na izjemno učinkovit način zdravi naša jetra. V zdravstvu tovrstna rastlina tako velja za eno od najbolj koristnih, ki lahko naša jetra ščitijo pred različnimi vrstami strupov. Rastlina lahko dobro pozdravi tudi že poškodovana jetra. Poškodbe na primer lahko nastanejo pri zdravljenju rakovih obolenj.
Sicer pa je znano, da pegasti badelj lahko zelo dobro pomaga tudi naši koži. Predvsem je odlična pomoč pri vneti koži. Je namreč odličen naravni antioksidant. Prav tako pa naj bi imel izjemno dobre učinke proti staranju kože. Pomembna informacija je tudi ta, da pegasti badelj lahko zelo dobro pripomore pri zdravljenju oseb, ki se soočajo z astmo. Silimarin, ki ga rastlina vsebuje, namreč lahko zelo pomaga pri blaženju astme. Ne nazadnje naj omenimo še to, da je rastlina odlična sestavina za omejevanje širjenja rakovih celic.