Opis
Arašidovo olje je svetle barve (podobne kot rastlinsko) in je brez vonja, njegov okus sicer ni pretirano izrazit, a se ga občuti, in bo zagotovo popestril pripravo vaših jedi. Arašidovo olje pa je eno redkih rastlinskih olj, ki s segrevanjem ne izgubi svojih bogatih in koristnih sestavin.
Arašidovo olje je uporabno tudi za lajšanje različnih tegob (za zunanjo uporabo), v kozmetične namene in seveda, kot že omenjeno tudi v kulinariki.
Arašidovo olje, ki je resnično bogato s svojimi sestavinami, je olje, ki ga pridobivajo s hladnim stiskanjem nepraženih, a olupljenih arašidov.
Arašidovo olje je bogato z:
- vitaminom E (je glavni antioksidant v našem telesu in ščiti celice pred oksidativnim stresom),
- vitaminom B (pomemben za krepitev las, nohtov, koristi očem, jetrom, …),
- esencialnimi maščobnimi kislinami (večkrat nenasičene maščobne kisline, ki jih naše telo potrebuje za normalno delovanje)
- kalijem,
- kalcijem.
Arašidovo olje je zaradi svoje sestave primerno za uravnavanje holesterola v krvi (saj zmanjšuje delež škodljivega holesterola), pomaga preprečevati kardiovaskularne bolezni, je učinkovit pri odvajanju žolča in odvečne vode iz telesa. In kot vsi oreščki, tudi arašidi in s tem arašidovo olje krepi možganske celice, izboljšuje spomin in tudi sluh.
Z zunanjo uporabo (olje vmasiramo) si lahko s pomočjo arašidovega olja blažimo tegobe kot sta artritis in revmatizem. V farmaciji je arašidovo olje pogosto sestavni del krem in preparatov, saj velja za zelo stabilno olje v mazilih, ki se ne vpija prehitro.
Izredno hranljivo olje, z energetsko vrednostjo 898 Kcal/100ml. Pogosto je cenejši nadomestek za oljčno olje. Velja, da je eno redkih olj, ki tudi s segrevanjem ne izgubi svojih koristnih sestavin in je tako obstojno tudi pri visokih temperaturah in je idealno za cvrtje. Seveda pa z njim lahko tudi pečete, kuhate in pripravljate solate. zaradi svojega okusa in arome pa je zelo priljubljeno v azijski kuhinji.