Belokranjski vinorodni okoliš že več desetletij velja za območje, od koder izvirajo najboljša slovenska vina. Obkroženost z Gorjance, Kočevskim rogom in reko Kolpo daje belokranjskim vinom poseben šarm. Na dobre pogoje za uspevanje vinske trte vpliva nagib terena in apnena zemlja, zavarovanost pred mrzlimi severnimi vetrovi na eni strani in odprtost proti jugu na drugi.
Belokranjska vina danes prideluje okoli deset večjih vinogradnikov in kakšnih štiristo manjših, med njimi je tudi dr. Nemanič. Za vinorodne okoliše, kot je tudi belokranjski, so zelo pomembne t. i. dvojice – kombinacije jedi in vina, ki gresta dobro skupaj. Z Metliško črnino se najboljše ujema jagenjček, za belokranjca pogača, portugalka pa se odlično poda s pečenim kostanjem.
“V Beli krajini se prav vse sorte dobro počutijo. Še posebno odlične naravne pogoje pa imamo za modro frankinjo, rumeni muškat, kraljevino in portugalko. Slednja se domala nikjer ni ohranila tako kot tu. Čudovito vino, ki vsakogar navduši”
dr. Julij Nemanič
METLIŠKA ČRNINA
Dr. Nemaničeva je odlična poznavalka vinske pridelavi, sort in o kulinaričnih presežkov, ki se najbolje podaja k izbranemu vinu. Domačini so od vseh vin najbolj ponosni na Metliško črnino, pove zapriseženi Belokranjec: “Za nas je ona res kraljica. Metliško črnino so poznali, ko za našo regijo in naša vina še nihče ni vedel.”
Metliška črnina je tudi edino vino v Sloveniji, ki je (zares) črnina. In 50 let od prve metliške črnine je ravno to belokranjsko vino v Vinski kleti Metlika eden najpomembnejših stebrov. Vinska klet Metlika v svoje prostore vabi vse ljubitelje pristnega žlahtnega belokranjskega vina. V kleti letno pridelajo okoli 600.000 litrov vina, od tega največ metliške črnine, ki je njihov zaščitni znak. In izbrana vina iz Vinske kleti Metlika lahko najdete tudi v naši spletni trgovin.
TRI RAZLIČNE FRANKINJE
Belokranjska vina imajo v svojem naboru tudi zelo posebno vino – modra frankinja, ki je avtohtona slovenska sorta. Da je modra frankinja visoko kakovostno vino in je že dobro znano, da je v vinorodni deželi Posavje vodilna po kakovosti izmed vseh rdečih sort je pa še posebej pomembno za belokranjska vina. V metliški kleti pridelujejo tri različne stile frankinje: poleg sveže, ki zori delno v posodah iz nerjavečega jekla, delno v hrastovih sodih, pridelujejo še tako imenovano buteljčno frankinjo, ki od dve do tri leta zori v velikih hrastovih sodih. Najboljša modra frankinja pa sodi v linijo Prestige in zori v barik sodčkih, to pomeni v 225-litrskih sodih iz francoskega hrasta, kar obogati kraljestvo arom in okus modre frankinje.
LEDENO VINO
Prav posebno vino nastane, ko je grozdje ostane na trti tudi pozimi. Za naziv ledeno vino mora grozdje na trti ostati tri noči zapored pod minus sedmimi stopinjami Celzija. Za ledeno belokranjsko vino je potrebna potrpežljivost in čakanje, ki se obrestuje z vrhunsko kapljico.