Volneni podritnik – naravni izdelek iz belokranjske volne
Podritnik je vrhunski naravni izdelek, ki nastane s preprostim orodjem in spretnimi rokami tudi iz volne belokranjskih pramenk.
Na levem hribu, najtoplejše in najčistejše reke Kolpe, se na skromnih kraških pašnikih pašejo belokranjske ovace – paramenke. Gre za avtohtone slovenske ovce s precej dolgo volno.
V Starem podu Adlešiči Tončka Jankovič uporablja njihovo volno za izdelovanje najrazličnejših izdelkov.
Eden med njimi je tudi volneni podritnik. To je vrhunski naravni izdelek, ki nastane s preprostim orodjem in spretnimi rokami tudi iz volne belokranjskih pramenk. Podritnik je v bistvu podstavek ali podloga za sedenje. V stanovanje prinese toplino, domačnost in kanček belokranjske identitete.
Podritnik je skvačkan v krogu s premerom približno 30 centimetrov. Do 2 centimetra debele grelne podloge. Volneni podritniki so unikatni in za to tudi raznolikih oblik.
Lahko ga uporabite tudi le dekorativno a zakaj, če je izredno funkcionalen. Ste vedeli, da ovčja volna deluje kot naravni izolator? Ta greje in hkrati ščiti pred mrazom in vročino.
V starih časih, ko so se vaščanke pozimi zbrale v hiši in kvačkale, so rekli, da so žene pri prelu. Tako so kvačkale podritnike, ki so imeli v preteklosti izjemno zdravilno funkcijo.
Saj ste že slišali za tisto: “Če boš sedel na mrzlem, boš dobil volka!” V resnici naj bi volk v tem primeru pomenil nekakšen prehlad, obolenje, ki pa ima precej mitološki izvor. Če jih je bolel mehur, so včasih rekli, da se jim je v telo naselil volk ali lisjak, ki zdaj grize in ne da miru.
Tončka Jankovič se trudi oživiti in ohraniti kulturo volnenih izdelkov in je prepričana, da čas volne spet prihaja.
Volneni podritnik lahko uporabite pri sedenju na hladnih klopeh (belokranjskih) zidanic, prijetno vas boža na stolu ali sedežu avtomobila, otroci pa bodo na tleh še raje in bolj zdravo posedali tako v naravi kot tudi doma.
Volneni podritnik je tudi nepogrešljiv sopotnik na potovanjih, obiskih, kampiranju. Je zelo praktičen, saj je lahek in se prilagaja obliki. Tudi vizualno bo navdušil mimoidoče.
Včasih so volneni izdelki odlično dopolnjevali lanena oblačila Belokranjcev. Takrat so v Beli krajini ovce strigli dvakrat na leto: »ko hruške cvetijo in ko hruške medijo«. Volno so oprali v Kolpi, posušili, pregrdašili in nato predli v volneno nit ali polstili v uporabne izdelke.
Vse to in še več vam Tončka rada tudi sama razloži in pokaže v Krajinskem parku Kolpa. Večkrat ima delavnice za organizirane skupine, kjer skupaj izdelujejo volnene izdelke.
Leta 2013 je volneni podritnik prejel drugo nagrado za najlepši etnološki spominek Bele krajine, v okviru izbire naj Belokranjskega spominka (TD Vigred Metlika), pod strokovnim nadzorom prof. dr. Janeza Bogataja.
Volneni podritnik je ne podlagi mnenja strokovne komisije za rokodelstvo, prejel certifikat domače in umetnostne obrti (DUO) Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.