Čebelarstvo Jakobčič
Smo družina Jakobčič iz Bele krajine in čebelarstvo je že od malih nog del našega življenja.
Oba z možem izhajava iz družin, ki so se ukvarjale s čebelarstvom. Moj pokojni ded je bil čebelar, pred nekaj leti je tast ponovno začel s pridelavo medu, letos pa se je za to odločil še moj mož.
Kje se nahaja Čebelarstvo Jakobčič
Čebelnjak smo postavili poleg domačije v Adlešičih, ki se nahaja v Krajinskem parku Kolpa.
To leto so bile čebelice zelo pridne, zato lahko ponudimo belokranjski* cvetlični, akacijev med in gozdni med.
*Ok, ker je Hrvaška samo čez reko, ne morem reči, da niso šle kaj čez Kolpo nabirat, ampak čebelce so pa Slovenke.
Prisegamo na nesegrevan med, ker s segrevanjem nad 36°C med izgubi ključne (zdravilne) encime, zato lahko od nas pričakujete le surov (nesegrevan) med.
Popolnoma ekološka pridelava medu
Letošnja pridelava medu je popolnoma ekološka, saj smo panje kupili od ekoloških čebelarjev. Ker pa je to prvo leto, čebelarstvo še ni prijavljeno kot ekološko, saj si želimo najprej preizkusiti princip. Ekološko čebelarstvo je namreč dražje in tudi zahtevnejše, saj je čebele potrebno bolj podrobno spremljati, da se ukrepa pravočasno. Vsekakor pa je bolj zdravo za človeka, manj agresivno do samih živalic in ni škodljivo za okolje.
Cvetlični med
Prva paša je cvetlična. Čebele nabirajo nektar medonosnih rastlin na okoliških travnikih in sadovnjakih na območju Krajinskega parka Kolpa.
Zaradi velike vsebnosti glukoze cvetlični med zelo hitro kristalizira. Prav zato ga imajo najraje tisti, ki ne marajo, da jim med polzi dol s kruhove rezine.
Akacijev med
V okolici Adlešič in čez Kolpo na Hrvaškem raste ogromno akacijevih dreves, ki jih najbolj opazimo ravno v času cvetenja.
Akacijev med je blagega okusa, blagega vonja in je zato zelo primeren za slajenje jedi in pijač. Zaradi visoke vsebnosti fruktoze zelo počasi kristalizira in zato zelo dolgo ostane tekoč. Primeren je za lažje sladkorne bolnike in celo za alergike.
Gozdni med
Gozdni med je naravna mešanica medu, ki ga ponujajo okoliški gozdovi. V našem gozdnem medu je velik delež kostanjevega medu, saj je v neposredni bližini čebelnjaka kostanjev gozd. Vsebuje pa tudi lipovo pašo in medičino ter mano ostalih drevesnih vrst in rastlin gozdne podrasti, zato ni tako izrazito grenak, kot bi bil kostanjev.
Gozdni med smo točili kot zadnjega, saj je treba čebeljim družinam pustiti nekaj medu, da so tako bolj odporne proti boleznim.