SLOVENSKI GINI
Slovenski gini: Najboljši gini slovenskih proizvajalcev
Foto: Gin, Forbes
Brez dvoma lahko rečemo, da je v zadnjih letih gin obnorel Slovenijo. Gintonic, cocktail iz izbranega gina, tonika in raznovrstnih dodatkov je na vrhu lestvice najbolj priljubljenih alkoholnih pijač v zadnjem času. Ginu je uspela hitra popularizacija, saj v rokah natakarjev dopušča obilo kreativnosti. Poleg tega pa njegov specifičen, a dokaj nevtralen okus ob sebi dopušča številne sadne in zeliščne kombinacije. Te pa navdušujejo tako v poletnem kot zimskem času.
Pa ne le to, z rastjo navdušenja nad ginom je v slovenskem prostoru vzporedno rastlo tudi število butičnih proizvajalcev te aromatične brinove pijače.
Belokranjski gini
Ste vedlei, da se v Beli krajini lahko pohvalimo s kar 2 znamkama belokranjskih ginov?
Mikro destilarne najdemo po vseh slovenskih pokrajinah, tako kot razširjeno raste brin. Poleg lokalne pridelave je pri butičnih pridelovalcih gina zagotovo prednost večji nadzor nad samim procesom pridelave, lokalne in domače sestavine in dodatki, največ pa gotovo pripomore ljubezen in navdušenje pridelovalca do končnega produkta.
PETRIOT GIN
Foto: Arhiv Petriot Gin
Eden izmed takih je tudi Jurij Petruna, ustanovitelj Destilarne Petriot, ki svojo povezanost z ginom opisuje kot ljubezen na prvi okus. Petriot gin, ki ima svoje korenine v Beli krajini, je tako rezultat večletnega izobraževanja, raziskovanja arom in novih kombinacij, ki bi okuševalcu ponudile še nekaj več. Petriot gin odlikuje neobičajen preplet okusov, navdih pa venomer išče v slovenski pokrajini, dediščini in tradiciji.
Prvi v seriji ginov Petriot je Zeleni Jurij, s katerim so se v mikrodestilarni poklonili domači Beli krajini. Posebnost gina Zeleni Jurij je v kombinaciji aromatičnih in tipično belokranjskih sestavin, to so brezova voda, šipek, kamilica in rman.
Posebnost Petriot gina je ravno v tem, da so sestavine lokalne, povsem naravne in ekološko pridelane. Lokalne sestavine in natančna kontrola nad kakovostjo končnega izdelka sta ključni usmeritvi pri proizvodnji Petriot gina.
ORIGIN
Foto: Arhiv Saje Spirits
Origin je prvi belokranjski gin, ki preseneti z izjemno aromo. Tudi največji ljubitelji koktajla gin-tonik, bodo tukaj tonik kar izpustili: »Origin je škoda mešati s tonikom.« Origin namreč ni običajni gin, saj je pridelan po starodavni, skoraj pozabljeni metodi.
Način izdelave spada v družino Dutch style ginov, kar pomeni da za njegovo pridelavo uporabimo lasten žitni destilat, pridobljen iz fermentiranega ječmena. Ta mu daje sladkast okus in polnost. Vse skupaj se čudovito dopolnjuje s svežino brinovih jagod, lupino bergamotke, cejlonskega cimeta in ostalih sedmih sestavin. Slednje pa ostajajo skrivnost starodavnega recepta iz 17. stoletja.
Zgodba gina Origin je plod kreativnosti in dolgoletnih izkušenj. Navdihujoča, a hkrati tako preprosta. Plod sodelovanja Saje Spirits in Pivovarne Vizir.
Popestrite svojo zbirko izbranih pijač s slovenskimi gini
Z avtentičnim slovenskim ginom raste tudi želja po prepoznavnosti kvalitete in nove kulture pitja gina, ki ponuja predvsem užitek. Z mislijo, da si človek vzame nekaj časa zase in preprosto uživa v aromi in okusu, ki ga pridelovalec skrbno skroji prav s tem namenom.
Foto: Arhiv Petriot Gin
Foto: Belokranjski gin je lahko tudi odlična ideja za izvirna darila. V kombinaciji z belokranjsko vezenino in značilno belokranjsko pisanico v košarici pa nimate kaj zgrešiti.
Kaj sploh je gin?
Foto: Petriot Gin. (vir: Petriot Gin)
Gin je aromatizirana žgana pijača z brinovimi jagodami. Zmotno veliko ljudi gin še vedno enači z brinjevcem, kar seveda ne drži, saj je gin mnogo več. Brinjevec je namreč sadno žganje, ki se proizvaja z destilacijo fermentirane drozge brinovih jagod. Gin pa vsebuje nevtralen alkohol, destilate iz sestavin kot so pšenica ali ječmen. Zrna so najprej fermentirana, nato pa destilirana.
Okus mu nato med pridelavo doda brin, ki mora prevladovati, v kombinaciji z različnimi zelišči. Brinove jagode in drugi aromati se dodajo fermentirani zrnati mešanici skupaj z vodo, dokler raven alkohola in ravnovesje okusov ne dosežeta zahtevane ravni. Gin vsebuje vsaj 37,5% alkohola.
2 tradicionalni vrsti gina
Obstajata dve tradicionalni vrsti gina, in sicer London Dry gin in Old Tom gin.
London Dry gin se je prvotno proizvajalo samo v Londonu, od tod tudi ime. Danes pa velja za najpogostejšo vrsto gina, ki se proizvaja po celem svetu, izraz pa označuje točno določen proizvodni proces. Glavna razlika med drugimi je ta, da so vse sestavine za gin dodane med destilacijo. Po destilaciji se lahko doda samo še voda, medtem ko se pri drugih vrstah po destilaciji lahko dodajajo sintetične arome ali sladila.
Old Tom gin pa ima svoj izvor na Nizozemskem, od koder tudi prihajajo prvi zametki te danes priljubljene žgane pijače. Je sladka verzija gina, ki je bila sicer najbolj popularna v 18. in 19. stoletju, ko tehnologija destilacije še ni bila izpopolnjena. Zaradi motečih priokusov, ki jih je povzročila začetna nekvalitetna fermentacija, so okus izboljševali z dodajanjem medu, sladkorja, limone ali janeža. Predvsem je priljubljen zaradi svoje sladkosti, oživel pa je v rokah natakarjev v raznih cocktailih.
Inovativni gini
Vendar pa nekateri sodobni, inovativni gini ne spadajo več v nobeno od teh kategorij, saj gin pušča veliko svobode pri kombinaciji aromatov. Prav vsestranskost je gin ponesla na vrh priljubljenosti tako med proizvajalci kot uporabniki.
Vsaka znamka ima nekoliko drugačen okus, saj je edini konstanten okus, ki spremlja vsak gin, prefinjen brinov. Ob njem pa je na stotine možnosti kombinacij različnih aromatov, torej rastlin, zelišč ali začimb, ki vsakemu ginu doda svojo posebnost in edinstvenost. Med običajne aromate gina spadajo koriander, pomaranča, limona, korenina angelike, cimet, kardamom, ingver, muškatni orešček in mleti mandlji. Vsak butični proizvajalec gina se tako lahko pohvali z unikatnim proizvodom.
Slovenske znamke ginov
Tudi Alen iz črnomaljskega Napoleon Caffe daje velik poudarek na slovenskih proizvajalcih pijač za priljubljene koktejle. Tako ni nič čudnega, da sta na njegovih policah tudi priljubljena belokranjska gina. Foto: Arhiv Napolen Caffe
Izbrali smo nekaj najbolj priznanih slovenskih znamk ginov. Slovenci se lahko pohvalimo s številnimi butičnimi proizvajalci gina, ki po kakovosti močno prekašajo komercialne, med drugim pa so slovenski mikro destilarji prejeli že številne svetovno priznane nagrade.
Slovenija ima sicer bogato zgodovino predelave brinovih jagod v žganje, kraški brinjevec ima tudi zaščiteno poreklo. Morda zato niti ne moremo biti tako presenečeni, da je tudi prehod na pridelavo modernega gina lepo uspel.
Slovenske znamke gina: Broken Bones, Berryshka, Bratinov gin, Gin Brin, Aufbix, Karakter, Limbay gin, Patriot gin, OriGin, Santei gin, Koglot V-gin in drugi.