EKO OREHOVO OLJE
V naši spletni trgovini lahko najdete tudi izdelke ekološkega porekla. In med temi izdelki je tudi hladno stiskano EKO orehovo olje. Gre za jedilno nerafinirano in nefiltrirano orehovo olje. Zakaj je olje EKO? Ker je pridelano iz orehovih jedrc iz ekološke pridelave.
Zakaj EKO orehovo olje
Dejstvo je, da EKO orehovo olje vsebuje veliko vitaminov in beljakovin. Zato lahko rečemo, da je nepogrešljivo je za vse tipe kože. Ker je olje je znano po svoji bogati hranilni sestavi (bogato z vlakninami, omega-3, beljakovinami in drugimi vitalnimi minerali) ga tako uporabljamo tako za prehrambene izdelke, kakor tudi za izdelke, ki spadajo v kategorijo naravne kozmetike.
Ima pomembne antioksidante, vitamine in minerale. Je odličen vir Omega-3 maščobnih kislin. Kar aminokislin tiče, ima največ linolne, oleinske in linolejske. Pomaga regenerirati kožo in lasišče, ter vitamine B in E, saj je za EKO orehovo olje značilno, da vsebuje dovolj kalija. Orehovo olje je močan antioksidant – uporablja se lahko za vsakodnevno nego kože in telesa.
Pohvalijo njegovo delovanje proti podočnjakom ter za mladostno kožo okoli oči. Kot maska za obraz (v kombinaciji z glino ali rastlinskim prahom) bo poskrbelo za globoko nahranjeno kožo. Pri raznih težavah s suho in pusto kožo ga lahko dodamo tudi v kopel, kot naravni serum pa bo pomagal ohranjati kožo mladostno.
Na lasišču se pomaga boriti proti prhljaju in prehitrem izpadanju las. Lasišče ohranja zdravo in ga pomaga čistiti ter preprečuje luščenje. Najbolje deluje tako, da vtrete nekaj kapljic v lase in lasišče po umivanju, še posebej se posvetite konicam.
Nanesite manjšo količino olja na očiščeno kožo obraza, ki ste jo prej navlažili s tonikom ali hidrolatom in tako je olje namenjeno tudi za nego obraza. Priporočljivo je, da ga z nežnimi gibi redno nanašajte na predel okoli oči. Po kopanju ali tuširanju nanesite na še vlažno kožo in dobro vtrite. Za masažo lahko nosilnemu olju dodate nekaj kapljic eteričnega olja. Lahko ga tudi vlijete v kopel.
Zato je orehovo olje v kozmetiki dobro uveljavljeno kot olje za lase, odlično pa tudi pomaga naši koži za vlago, proti vnetjem in kot pomoč pri podočnjakih. Kožo ohranja mladostno in sijočo ter ji pomaga do boljšega zdravja tudi pri težavah, kot so ekcemi, akne ali psoriaza. Neguje tudi pri glivičnih okužbah kože in je odlično v negi proti gubam. Pomembno je dejstvo, da je primerno za različne tipe kože, tudi za izsušeno ali zrelo.
Priporočljiva uporaba orehovega olja za :
· Kadilci in bivši kadilci: vsebnost omega -3 maščobnih kislin, ki jih vsebuje orehovo olje pozitivno vplivajo na zdravljenje kroničnega bronhitisa in pljučnega edema.
· Problematični sklepi: lahko pomaga pri ohranjanju gibčnosti sklepov, revmatičnemu vnetju sklepov in za zmanjšanje bolečin, izzvanih z vnetij sklepov.
· Pokanje žil: EKO orehovo olje ima tudi veliko vitamina E, ki je naravni antioksidant in ščiti žile pred staranjem ter pred kuperozo kože (pokanje žil) Olje vsebuje tudi vitamin A in C.
· Možganska in srčna kap: v orehovem olju ni prisotnega holesterola, ki povečuje nevarnost za pojav ateroskleroze in njenih zapletov – možganska kap. Naravno orehovo olje pa ščiti pred boleznimi srca in ožilja, predvsem pred možgansko in srčno kapjo. Študije so pokazale, da redno uživanje orehovega olja zniža stopnjo umrljivosti zaradi ishemičnih bolezni srca in miokardialnega infarkta ter znižuje raven holesterola v krvi
· Žile: ščiti pred predčasno poapnitvijo in staranjem žil. Nadzoruje tudi raven krvnega sladkorja.
· Za vitalne možgane: že prej omenjene Omega-3 maščobne kisline so pomembna sestavina membrane možganskih celic. Te skrbijo za prenašanje živčnih signalov, potrebnih za razmišljanje, učenje in spomin. Zato redno uživanje ekološkega orehovega olja izboljšuje spomin in zmanjša pozabljivost. Torej, orehovo olje naj bi ščitilo živčne in možganske celice ter arterije pred oblogami. Ekološko olje je bogat vir nenasičenih maščob.
· Proti zaprtosti: Učinek je lahko tudi rahlo odvajalen. Z orehovim oljem so v preteklosti zdravili ledvične kamne. Za boljše mleko, pa so ga jedle otročnice. Ekološko orehovo olje uravnava raven želodčne kisline. Ker se strupi v stiku z oljem naložijo in se z ostalimi lugi izločijo z urinom, je znano, da uspešno čisti strupe.
· Krvna slika: orehovo olje lahko izboljšujte tudi krvno sliko.
· Nega kože in las: olje blaži srbečico, prhljaj, kožo vlaži, blaži opekline, blagodejno vpliva na želodčno kislino, blaži bolečine ust ter zlate žile. Lahko zdravi luskaste ekceme, akne, lišaje, in druge kožne bolezni.
Plod pegastega badlja vsebuje tudi 25 do 30% proteinov in pa 1,5 do 3% silimarina. Glavne sestavine silimarina so silibilin ali silibin (50%), silikristin (25%), silidianin (25%).Vsebuje tudi flavonoide. Pomembno je olje (20 do 30%) z dolgoverižnimi nenasičenimi maščobnimi kislinami (60% linolne, 30% oleinske in 9% palmitinske), s tokoferolom (38%) in steroli (holesterolom, kampesterolom, stigmasterolom in sitosterolom).
Obogatite obroke
Hladno stisnjeno olje iz orehovih jedrc je ponavadi lepe zlate barve in mehkobnega vonja po orehih. Solatam da orehovo olje poseben okus – v piščančjo ali puranovo solato lahko tako, skupaj z nekaj grozdja in sesekljanimi eko orehi, dodate še veliko jušno žlico EKO orehovega olja. Dobili boste lahek, zdrav in hranilen obrok.
Tudi pečenim ribam, pusti aroma orehovega olja poseben okus. Odlično se spoji tudi s pečenim mesom – pomembno je, da olje pokapajte tik pred serviranjem.
Eko orehovo olje ima bogat, oreškov okus, ki je kot nalašč za solatne prelive, aromatiziranje rib in zrezkov, polivke za testenine in dodatek k sladicam. Kot že rečeno, je EKO orehovo olje je najbolje uporabiti termično ne obdelano ali hladno. S tem ko olje na pregrevamo ohranimo vse pomembne lastnosti in hranilno vrednost.
Če orehovo olje segrevamo, pa je pomembno, da smo previdni saj, lahko z lahkoto postane grenkega okusa.
Orehovo olje in orehova jedrca sta nepogrešljiva tudi v kuhanih testeninah. Zato priporočamo pripravo mešanice začimb, v kombinaciji: EKO jedrca orehov in orehovega olja ter mešanico začimb.