Belokranjska pogača
Le kdo ne pozna Belokranjske pogače, najprepoznavnejše belokranjske jedi? Je jed dobrodošlice in s tradicionalnim načinom postrežbe z lomljenjem poveže vse prisotne. Rahla, mehka in omamno dišeča – taka je prava belokranjska pogača, ki jo vedno postrežemo toplo in je nikoli ne režemo, temveč lomimo oziroma trgamo po poševno zarezanih črtah.
Belokranjska pogača je iz kvašenega testa narejena kulinarična specialiteta. Prepoznamo jo po značilni okrogli obliki, ki je v sredini visoka 3 do 4 in na robu 1 do 2 centimetra. Premazana je s stepenim jajcem, posipana z zrni kumine in debelejšo soljo ter narezana na značilne kvadrate. Belokranjska pogača je zaščitena z oznako tradicionalni ugled, ima tudi certifikat potrjen v Bruslju, kot hrana z zaščiteno označbo porekla.
Recept prvotno izhaja iz Bele krajine, saj je po njej nosi tudi ime. Sem so ga prinesli uskoki. Uskoki so v 15. in 16. stoletju bežali pred Turki in se naselili (kot zaščita pred Turki) na obronkih Gorjancev. Kasneje so se posamezniki preselili v nižje vasi in tako prenesli svoje navade in s tem tudi peko pogače.
Članice DKŽ Metlika so zaslužne, da so belokranjsko pogačo zaščitile na nivoju Evrope. Vsako leto jih lahko srečamo in se udeležimo delavnice peke na prireditvi Vinska vigred in Mlada portugalka v Metliki.
Recept za belokranjsko pogačo
Recept je povzet iz potrjene specifikacije za BELOKRANJSKO POGAČO s priznano označbo tradicionalnega ogleda s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS z dne 9.12.2015 (324-25/01/12.)
OSNOVNE SESTAVINE ZA BELOKRANJSKO POGAČO
☑ 500 g pšenične bele moke,
☑ 3 dcl mlačne vode,
☑ 2 kavni žlički oz. 15 g soli,
☑ 20 g svežega kvasa ali 7 g suhega,
☑ pol kavne žličke oz. 6 g sladkorja,
☑ 1 jajce (stepeno jajce za premaz pogače),
☑ ščepec oz. 2 g cele kumine,
☑ ščepec oz. 7 g debelo zrnate morske soli.
POSTOPEK PRIPRAVE BELOKRANJSKE POGAČE
Kvasni nastavek
Kvas, 3 ¾lice pšenične bele moke, ½ dl mlačne vode in sladkor zmešamo v gosto tekočo snov, ki jo pustimo vzhajati toliko časa, da se ji poveča volumen za več kakor enkrat.
Zames testa
Iz pšenične bele moke, mlačne vode in kvasnega nastavka pripravimo zames. Gnetemo ga 8 do 10 minut, oziroma tako dolgo, da postane testo gladko in ne pretrdo, ne sme se prijemati rok. Testo pustimo vzhajati toliko časa, da je volumen testa enkrat večji. Testo lahko tudi strojno zamesimo.
Oblikovanje testa
Vzhajano testo stresemo na pomaščeno ali ustrezno obloženo površino. Nato testo z rokama raztegnemo v velikosti premera 30 cm, potlačimo do debeline 1 do 2 cm. Bodite pozorni, saj se proti robu debelina zmanjšuje. Testo se ne sme dotikati stranic pekača, rob pogače mora biti nižji od sredine.
Premaz, posip in rezanje površine
Po tako pripravljenem testu do dna pekača, iz ene na drugo stran, zarežemo ravne zareze s približno 4 cm medsebojno razdaljo. Zarez naj bo sedem, na sredini ena in na vsako stran po tri. Testo nato premažemo s stepenim jajcem, posujemo z zrni kumine in še enkrat premažemo z jajcem. Po vrhu tako pripravljeno testo posujemo še s ščepcem debelo zrnate morske soli.
Pečenje
Pripravljeno belokranjsko pogačo prčrmo v pečici do polne stopnje pečenosti. Priporočljiva temperatura pečice je 200°C – 220°C od 20 do 25 minut. Ne glede na to priporočilo se lahko temperatura in čas pečenja prilagodita vrsti pečice. Belokranjska pogača mora biti svetlo rjavo zapečena, skorja mora biti enakomerne barve in hrustljava, brez mehurjev, sredica mora biti enakomerno porozna, brez vodnih obročev, grudic soli ali moke in ne sme biti sprijemljiva. V sredini mora biti pogača visoka 3 do 4 cm, ob robu pa od 1 do 2 cm. Enakomerno mora biti posuta s kumino in soljo. Vonj in okus morata biti značilna za Belokranjsko pogačo, to je po kumini in soli.
Video
Zaščitena jed belokranjska pogača
Zaščitena jed Belokranjska pogača je jed, ki je čedalje bolj prepoznana tudi v tujini. “Tako sem vesela, da vam ne morem povedati. Moje sanje so se nazadnje le uresničile,” je bil komentar Alenke Mežnaršič iz Društva kmečkih žena Metlika, potem ko je leta 2010 iz Bruslja po nekaj letih čakanja le prišla potrditev, da je evropska komisija na seznam zaščitenih živil v kategoriji zajamčena tradicionalna posebnost dodala belokranjsko pogačo. Proizvodnja takega živila ni geografsko omejena, mora pa biti iz tradicionalnih sestavin in narejena strogo po tradicionalnem receptu.
Nameni zaščite živil med drugim ni le ohranjanje specifičnosti in raznolikosti slovenske kulinarike. Gre še za učinkovito zaščito pred zlorabami, posnemanjem in zavajanjem, razvoj regij in večje zaupanje potrošnikov v zaščitene kmetijske pridelke. Te so namreč izpostavljeni strogemu nadzoru. Zaščitena jed belokranjska pogača je tako končno dobila potrditev, ki si jo zasluži.
V vinorodni Beli krajini je pogača zaradi svoje teksture in oblike (tudi nasitnosti) pogosto ponujena ob vinu. Ker pa se belokranjska pogača vedno ponudi še topla je tukaj še zanimiv podatek. Kumina s katero je belokranjska pogača posipana, zaradi svojih pozitivnih vplivov na prebavo, pomaga lažje prebaviti toplo (včasih še vročo) zaščiteno jed belokranjsko pogačo. Prav vsestranska jed.
Ekipa Belokranjskih izdelkov vam želimo dober tek!
Da boste res v stilu pri peki vaše belokranjske pogače, predlagamo uporabo belokranjskega PREDPASNIKA posvečenega ravno belokranjski pogači. Predpasnik je oblikovala belokranjska agencija Starkmat, naročnik pa je bil, kdo drugi kot, Društvo kmečkih žena Metlika. 😉
Viri:
https://www.dnevnik.si/1042342428
https://sl.wikipedia.org/wiki/Belokranjska_pogača